Løb for begyndere
Vi vil lære dig at løbe på en hyggelig og social måde, en stor fordel ved at løbe i klub.
Træningen er tilrettelagt, så alle kan være med. Vi starter med at gå og løbe meget lidt. Efter 12 uger vil de fleste kunne løbe i 30 minutter. Vi går langsomt frem, så vi undgår skader. Nyløber programmet er gennemprøvet og vi ved det virker. Løb er en holdsport, hvor der er noget for alle typer løbere.
I begyndelsen kræves ikke egentligt løbetøj, almindeligt sportstøj og sportssko er fint. Der kræves ikke noget udstyr.
Den første måned er gratis prøvemåned. Der opstarter et hold hvert forår og efterår
OBS: Deltagere uden løbeerfaring kan starte på begynderholdet fra startdatoen og højst 4 uger senere. Deltagere med løbeerfaring kan starte når som helst.
Sted: Ud for TIK klubhuset, Parkvej 78, 2630 Taastrup.
Tidspunkt: tirsdag og torsdag kl.18:30 (de første uger er der selvtræning i weekenden, senere i forløbet er der også træning søndag kl. 09:00)
Du kan tilmelde dig på TIK Løbernes hjemmeside
Kontakt: Max, tlf.: 30895124, mail: formand@tik-loberne.dk hvis du har spørgsmål.